Najlepšia motivácia na chudnutie? Vyskúšajte tieto tipy a triky
Veľa ľudí má problém nie začať s chudnutím, ale pri ňom vytrvať. Dôvod? Chýba im motivácia. Tým sa nemyslí len nejaký prvoplánový zámer, že chcete schudnúť určitý počet kilogramov, ale skôr dlhodobý cieľ a jeho priebežné plnenie a dosiahnutie.
Falošná motivácia
Nesprávna motivácia môže spraviť pri chudnutí viac škody, ako úžitku. Nielen, že vás neudrží pri zdravšej životospráve a zdravšom životnom štýle, ale v prípade zlyhania vo vás môže vzbudiť domnienku, že schudnúť a mať nižšiu hmotnosť je buď priveľmi ťažké, alebo nemožné. Nakoniec sa tak môžete zmierniť s neúspechom a to je to najhoršie.
Medzi falošnú či nesprávnu motiváciu patria hlavne:
- chudnutie na leto a do plaviek, prípadne od nového roka alebo do Vianoc alebo chudnutie len časovo ohraničené, ktoré neodráža dlhodobú zmenu
- chudnutie kvôli niekomu inému a nie kvôli sebe, či už ide o partnera alebo kvôli rodine, v každom prípade je však človek motivovaný niekým iným
- chudnutie s pomocou skúšania rôznych diét, takáto motivácia je na prvý pohľad zaujímavá, ale väčšina diét má tzv. JOJO efekt a potom sa stráca aj motivácia
- chudnutie bez konkrétneho cieľu, skrátka si len poviete, že idete chudnúť, avšak bez stanovenia konkrétnych pravidiel sa veľmi rýchlo stratí prvotné nadšenie
Najčastejším problémom s chudnutím z pohľadu motivácie býva tiež absencia čiastkových cieľov a len vytýčenie si konečného cieľu. Ak ide o príliš ambicióznu úlohu, ktorá zaberie viacej času, je možné, že vás nebudú tešiť krátkodobé úspechy a príde demotivácia.
Správna motivácia
Motivovať sa do chudnutia znamená pozerať nie len na konkrétne číslo na váhe, ale pozerať hlavne na celý svoj životný štýl a celú životosprávu komplexne. Treba vedieť, aký je začiatočný stav, aký je cieľový stav a čo všetko medzi tým treba dosiahnuť.
Tu je 10 rád a zásad, ktorých sa treba pri úspešnom chudnutí držať:
Položte si otázky a napíšete si odpovede: Hneď na úvod treba presne vedieť, čo chcete dosiahnuť a prečo chudnete. Položte si tieto otázky a pre lepšiu vizualizáciu si rovno napíšete aj odpovede na ne na papier. Spýtajte sa sami seba hlavne to, aký je dôvod chudnutia, aký je cieľ, čo všetko si myslíte, že bude treba obetovať a čoho sa nechcete vzdať.
Čiastkové ciele: Okrem konečného cieľa, ktorým môže byť napríklad nejaká budúca hmotnosť alebo typ postavy alebo konkrétne miery, si treba dať aj čiastkové ciele. Spravte si nejaký časový plán a stanovte si aspoň orientačne viac období, počas ktorých by ste chceli dosiahnuť určitý pokrok. Aj tieto čiastkové ciele si zapíšte.
Sústreďte sa na seba: Mnoho ľudí má v prípade chudnutia, alebo inej podobnej činnosti vyžadujúcej dlhšiu dobu, tendenciu informovať o tom okolie, hlavne cez sociálne siete. To je však chyba, ktorá je navyše úplne bezpredmetnou činnosťou. Pozerajte sa na seba a radšej v tichosti pracujte na chudnutí aj ďalších cieľoch.
Zapisujte a zaznamenávajte progres: Pre motiváciu a jej udržanie je dôležité vidieť výsledky a zaznamenávať si progres. Zapisujte si ho, ideálne do nejakého špeciálneho denníka, kde si zaznamenáte to, čo ste dosiahli, ako ste zatiaľ spokojní a vyjadríte to aj nejakými presnými číslami, napríklad hmotnosti.
Zapisujte si aj pochybnosti: Okrem plusov a pozitív je dobré si zapisovať aj všetky negatíva, či už ide o vaše vlastné pochybnosti alebo o negatívne postrehy iných ľudí. Môžete si ich potom spätne pozerať a premýšľať nad nimi akoby z nadhľadu, vďaka čomu môžete prísť na potenciálne chyby, ale aj zistiť, prečo sa okolie mýli.
Vizualizácia seba: V rámci moderných postupov motivácie sa čoraz viac využíva aj projekcia či vizualizácia seba samého. Ide o veľmi dobrú techniku motivovania sa, pri ktorej by ste si mali predstaviť seba v momente, kedy dosiahnete vytúžený cieľ. Skúste sa vcítiť do svojho nového tela, ktoré je chudšie, zdravšie a výkonnejšie.
Pomoc priateľov: Ak máte problém s nedostatkom pevnej vôle, môžete sa spoľahnúť aj na pomoc priateľov alebo okolia. Skúste si vybrať aspoň jedného, s ktorým sa budete môcť podeliť o svoje pozitívne aj negatívne myšlienky a ktorý bude nestranne dohliadať na plnenie progresu a čiastkových cieľov, ktoré ste si vytýčili na úvod.
Motivačné príklady: Hoci platí, že pri chudnutí sa treba pozerať hlavne na seba, niekedy môže aj vonkajšia motivácia pomôcť k novému nakopnutiu a získaniu vnútornej sily. Vyberajte si však osobné motivačné príklady, kedy ľudia s určitou históriou už sami hovoria o tom, čo všetko dokázali a aká cesta ich k tomu viedla.
Doprajte si odmeny: Chudnutie nie je len o sebazapieraní sa, nejde o galeje a ani žiadne otroctvo, práve naopak. Aby ste sa motivovali aj v praxi, doprajte si nejaké odmeny vo svojom pláne. Napríklad, ak dosiahnete určitý čiastkový cieľ, odmeňte sa nejakou aktivitou alebo darčekom, ktoré vás potešia a nabudia do budúcnosti.
Neberte poklesky tragicky: Poslednou a najdôležitejšou radou z hľadiska dlhodobého udržania motivácie je nebrať prípadné poklesky či chyby až moc tragicky. Ak ste občas na oslave zhrešili a dopriali si jedlo, ktoré je inak nezdravé, alebo ak ste vynechali jedno cvičenie, svet sa ešte nezrúti. Musí však ísť naozaj len o veľké výnimky.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite