JOJO efekt pri chudnutí je znamenie, že chudnete nesprávne
Každý, kto už vyskúšal aspoň jednu diétu na chudnutie vo svojom živote, pozná JOJO efekt dôverne a rozhodne s ním neasociuje pozitívne spomienky. Tento jav je nevyhnutnou súčasťou každej zdanlivo rýchlej, jednoduchej, ale nesprávnej cesty chudnutia.
Čo je JOJO efekt a kedy sa objavuje
Najjednoduchšie je možné JOJO efekt vysvetliť ako jav, kedy dochádza k opätovnému návratu do pôvodného stavu. Ide o pojem, ktorý sa najviac dotýka témy chudnutia a znižovania hmotnosti, čiže po jej znížení sa dostaví opäť návrat na pôvodnú hodnotu.
Medzi dve najčastejšie príčiny vzniku JOJO efektu patria:
- príliš rýchle schudnutie alebo strata váhy v dôsledku drastickej diéty, ktorá využívala extrémne prostriedky k zníženiu hmotnosti, napríklad vylúčenie niektorej zložky potravy alebo neprirodzený spôsob stravovania sa
- ukončenie takejto diéty alebo spôsobu stravovania sa a návrat k pôvodnému spôsobu životosprávy, pričom v tomto prípade platí, že čím drastickejšia a extrémnejšia bola pôvodná diéta alebo zmena, tým rýchlejšie a intenzívnejšie JOJO efekt príde
Návrat k bežnému stravovaniu, či už ide o zloženie alebo spôsob príjmu potravín, vedie zákonite k návratu aj pôvodnej hmotnosti. To je dané tým, že predošlá diéta bola rýchlou a neprirodzenou zmenou, ktorá navyše nebola sprevádzaná komplexnejšími zmenami. Zároveň treba povedať, že JOJO efekt je aj čiastočne prirodzený.
Organizmus má totiž v období diéty znížený príjem kalórií a energie, čo je sprevádzané aj znížením a spomalením metabolizmu. Ako náhle sa obnoví pôvodný príjem kalórií a energie, nastane zrýchlenie metabolizmu a ukladanie nových živín do zásoby.
Aké komplikácie môže JOJO efekt spôsobiť
Navonok sa JOJO efekt javí ako záležitosť, ktorý súvisí len s obnovením pôvodnej hmotnosti a mnoho ľudí ho vníma ako kozmetická problém. Ide však o problém metabolický, ktorý má zároveň viaceré nepriame a sekundárne negatívne dôsledky na celý organizmus.
S JOJO efektom sú spojené aj nasledovné riziká a komplikácie:
Zvýšenie objemu tuku: Zvyšovanie hmotnosti v rámci JOJO efektu nie je spojené so zvyšovaním objemu svalstva, ale práve so zvyšovaním objemu tuku, ktorého ste sa chceli pôvodne zbaviť. Telo si totiž bude robiť zásoby a tie bývajú tukového pôvodu.
Riziko vzniku cukrovky typu II: Prudké zmeny hmotnosti ovplyvňujú aj hormonálnu hladinu a hlavne hormón kortizol. Jeho zvýšená hladina je faktorom pre ukladanie tuku hlavne v oblasti brucha a takýto stav zas zvyšuje riziko vzniku cukrovky II. typu.
Narušenie rovnováhy hormónov hladu a nasýtenia: Problém nastáva aj s rovnováhou iných hormónov, hlavne leptínu, ktorý vysiela do mozgu signál o nasýtenosti a ghrelínu, čo je hormón zodpovedný za pocit hladu. Výsledkom je, že ste stále viac hladnejší.
Zvýšenie rizika kardiovaskulárnych problémov: Rýchle kolísanie hmotnosti je rizikom aj pre srdcovocievny systém. Môžu totiž nastať zmeny, ktoré podnietia riziká spojené so zužovaním tepien, vznikom srdcových chorôb alebo so zvyšovaním krvného tlaku.
Vplyv na psychiku: JOJO efekt má devastačné účinky aj na psychiku, pevnú vôľu alebo motiváciu. Platí to hlavne vtedy, ak príde k tomuto efektu opakovane a aj po vyskúšaní viacerých typov diét. Vtedy môže takýto jav spôsobiť aj pocity frustrácie.
Ako sa JOJO efektu vyhnúť?
Aby ste sa JOJO efektu vyhli, je potrebné prijať niekoľko opatrení. Niektoré sa týkajú už prvej fázy, čiže znižovania hmotnosti, no väčšina je dlhodobá. Najdôležitejším pravidlom je, že akékoľvek chudnutie musí byť dlhodobé a komplexné.
Cieľom totiž nie je samotné chudnutie, ale zlepšenie spôsobu života:
Dlhodobá zmena jedálnička: Alfa a omega sú dlhodobé zmeny a to sa týka aj jedálnička. Vylúčiť nemusíte žiadnu potravu, no dôraz treba klásť na zdravé jedlá, hlavne ovocie, zeleninu, orechy či chudé mäso. Vyhýbajte sa vyprážaným, tučným, presoleným, presladeným a príliš mastným jedlám.
Iný životný štýl: Okrem toho, čo jete, je dôležité aj to, ako to jete. Pre metabolizmus je dôležitá pravidelnosť stravovania, optimálne 5 krát za deň. Taktiež treba zmeniť životný štýl, ak konzumujete alkohol a fajčíte, okamžite s tým prestaňte. Pokiaľ možno, vyhýbajte sa aj stresu a snažte sa nepreťažovať organizmus.
Pohyb: Znížiť a udržať hmotnosť bez pohybu nie je možné dlhodobo, ak aj áno, ide o veľmi veľkú výnimku. Pohyb je totiž základ, nakoľko je súčasťou nevyhnutného vzorca pre chudnutie, kde platí, že dôležitý je nielen príjem, ale aj výdaj energie. Pokojne však stačí aj chôdza, hlavne, nech je dlhodobá.
Odpočinok a spánok: Medzi ingrediencie, ktoré rozhodne netreba podceniť, je nielen aktivita, ale aj schopnosť občas byť pasívnejší. Spánok a jeho dostatok, aspoň 7 hodín, je dôležitý celkovo pre zdravie, nielen pre optimálnu hmotnosť. Pozerať treba aj na oddych počas dňa, hlavne schopnosť vypnúť od stresu.
Zmena myslenia: Dôležitou súčasťou úspechu je nielen dodržiavať nejaké rady či zásady, ale predovšetkým zmeniť svoje myslenie. To znamená menej úzkostlivo pozerať na každý gram hmotnosti a dopriať si voľnosť. Raz za čas si môžete pokojne dať aj kalorickú bombu, nejaký ten alkohol alebo vynechať cvičenie.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite