Aké príčiny má priberanie, čo robiť, ak je rýchle a ako ho spomaliť či zastaviť?
Nadmerné priberanie je v očiach ľudí predovšetkým estetický problém, avšak tam to ani zďaleka nekončí. Príliš rýchly nárast telesnej hmotnosti môže značiť v mnohých prípadoch vážne zdravotne komplikácie, ktoré ovplyvnia aj bežný každodenný život.
Je všeobecne známe, že veľký príjem kalórií a ich minimálny výdaj je najväčším spúšťačom priberania. Spôsobuje ho najmä nesprávny výber potravín, nedostatok fyzického pohybu, každodenné vystavovanie stresu a veľa na prvý pohľad nenápadných faktorov. Čo robiť, ak je priberanie príliš rýchle, ako ho spomaliť a zastaviť a ako schudnúť?
Čo je priberanie, ako vzniká a kedy človek priberá
Pod pojmom priberanie sa myslí nárast telesnej hmotnosti, obvykle v krátkom časovom období. U zdravých ľudí vzniká tento proces bežne nesprávnym spôsobom života a ten, kto priberanie zanedbá, sa môže dostať do nadváhy alebo až obezity.
Štatistiky hovoria, že na Slovensku je už viac ako 50% populácie, ktorá trpí nadváhou. V niektorých prípadoch za tým môže byť aj ochorenie alebo úraz.
Rýchly nárast hmotnosti môže byť tiež prejavom vážneho ochorenia, obvykle v súvislosti s látkovou premenou, metabolizmom alebo štítnou žľazou. Omnoho častejšie sú však príčinou nesprávny výber potravín a nedostatok pohybu, čiže nerovnováha medzi príjmom a výdajom stravy. Spomenuté veci negatívne vplývajú aj na celkové zdravie tela.
Proces priberania môže byť v niektorých prípadoch aj dedičný. Pokiaľ máte v rodine u niekoho diagnostikovaný metabolický syndróm alebo ochorenie metabolizmu, pravdepodobne sa s tým stretnete aj vy. Nie je to však neriešiteľné.
Vo všeobecnosti platí, že za rýchly nárast hmotnosti môže nekontrolovateľné prejedanie sa, nedostatok pohybovej aktivity a nezdravý spôsob života. Už aj jednoduché a malé zmeny v strave a vo vašom dennom harmonograme dokážu nechcené priberanie zmierniť. Tak, ako priberanie aj jeho spomalenie, zastavenie a zvrátenie je o detailoch.
Príčiny a faktory, ktoré ovplyvňujú priberanie
Existuje celý rad príčin, ktoré môžu spôsobovať ukladanie tukových zásob a následne priberanie na váhe. Nikoho tento jav zvyčajne neteší a preto je snaha ho riešiť často aj drastickým spôsobom. Kľúčom je ale zmiernenie negatívnych faktorov.
Medzi časté vplyvy na hmotnosť a priberanie patria:
Rýchle občerstvenie a polotovary: Fastfoody, hamburgery, hranolčeky a iné jedlá, ktoré sú u nás populárne, sú najväčším zabijakom zdravia a chudnutia. Tieto jedlá spolu s polotovarmi sa aj po týždni v chladničke tvária ako čerstvo pripravené, no neobsahujú žiadne živiny, naopak, sú presolené, majú veľa nezdravých tukov a ešte viac kalórií.
Nedostatok pohybu: Tak, ako nadmerné konzumovanie potravín, aj dlhodobé leňošenie pred televízorom si berie svoju daň. Neplatí to však iba pre túto „aktivitu“, ale všeobecne pre nedostatok pohybu, čo sa výrazne sa podieľa na vzniku nadbytočných kíl. Na spaľovanie kalórií je fyzická aktivita najlepšia, najmä pravidelná a dlhodobá.
Sladké jedlá: Mnoho ľudí sladkosti nekonzumuje a aj tak má problémy s hmotnosťou. Iní ich zas jedia a nepriberú. Všetko ale ide o výnimky potvrdzujúce pravidlo, že väčšina maškŕt sú kalorické bomby. Ak chcete úspešne zhodiť zopár kíl, tak konzumáciu sladkých jedál, ktoré nemajú žiadne pozitívne účinky pre zdravie, musíte určite obmedziť.
Vysoký vek: S pribúdajúcim vekom sa tak, ako aj iné telesné činnosti, spomaľuje tiež metabolizmus. Jeho prvé spomalenie nastáva už okolo 20. roku života a to o 2 %. Tento proces vzniká najmä hormonálnymi zmenami v organizme a výraznou stratou svalovej hmoty. Ide o faktor, ktorý síce neovplyvníte, no viete ho aspoň minimalizovať.
Stres a nedostatok spánku: V stresových situáciách sa z tela vyplavuje hormón kortizol. Štúdie ukazujú, že pri jeho dlhodobom zvýšení dochádza k ukladaniu tuku a ovplyvňuje aj trávenie a metabolizmus. Negatívny vplyv má aj nedostatok spánku a odpočinku. V oboch prípadoch ide o vyvolávajúce a riziko faktory nadváhy a obezity.
Alkohol a tabak: Medzi ľuďmi koluje často fáma o tom, že v alkohole sa nachádzajú len prázdne kalórie, čo nie je samozrejme pravda. Alkohol obsahuje vysoké množstvo kalórií a okrem toho vyvoláva chuť do jedla. Podobne ako aj fajčenie, negatívne ovplyvňuje činnosť metabolizmu čo následne vedie aj k nadmernému ukladaniu tukov.
Ako zistiť, či máte nadváhu alebo obezitu? BMI aj obvod pása
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či je priberanie rizikové, je pozrieť sa na BMI. Ide o index telesnej hmotnosti zahŕňajúci výpočet medzi výškou a hmotnosťou.
Index telesnej hmotnosti sa používa už celé desaťročia, no je často kritizovaný za prehliadanie iných faktorov. Vypočítate ho tak, že váhu človeka vydelíte mocninou jeho výšky v metroch, takže vzorec vyzerá tak, že údaj v kg sa vydelí druhou mocninou výšky.
Pri výpočte BMI môžete dostať nasledovné hodnoty:
- výsledok BMI pod 18,5 značí, že vaša váha je príliš nízka a mali by ste navštíviť vášho doktora, nemusíte sa obávať nadváhy a už vôbec obezity
- ak vyjde BMI od 18,5 do 24,9, znamená to, že vaša telesná hmotnosť je v súlade s vašou výškou a tento pomer predstavuje matematický ideál
- výpočet BMI od 25,0 do 29,9 už môžeme považovať za miernu nadváhu a je správne zvážiť redukciu hmotnosti, keďže môže ísť o začiatok nadváhy
- hodnota BMI vyššia ako 30 indikuje výraznú nadváhu až obezitu, v tomto prípade je vaše priberanie naozaj rizikové a je potrebné začať chudnúť
Ďalším spôsobom, ako zistiť či máte nadváhu je obvod pása. Ideálne je merať ho vždy na rovnakom mieste a najlepšie 2 až 5 cm pod pupkom. Obvod pása sa porovnáva tiež s výškou, pričom platí vzorec, kde sa delí obvod pása v cm v pomere s výškou v centimetroch. Takéto meranie vášho obvodu je vhodné ako orientačné pre mužov aj ženy.
Prevencia priberania a možnosti, ako ho spomaliť či zastaviť
Či už ide o prevenciu alebo aj o riešenie priberania a nadváhy, existuje dostatok možností, ako tento stav riešiť. Základom by malo byť obmedziť rizikové faktory, ktoré majú na priberanie najhorší vplyv. K tomu treba pridať aj cielené režimové opatrenia.
Proti priberaniu a na chudnutie skúste tieto metódy:
Pestré a pravidelné stravovanie: Nevyhnutnosťou pre zdravú hmotnosť je zdravé stravovanie. Príjem kvalitných živín v kombinácií s ich pravidelnou konzumáciou je zárukou toho, že vaše telo bude štíhle. Zamerajte sa na vlákninu, bielkoviny a aminokyseliny, ktoré sú v rybách, zelenine, ovocí, chudom mäse, orechoch a v strukovinách.
Raňajky ako základ: Nikto by nemal zabúdať na dôležitosť raňajok, pretože sú súčasťou boja pri obezite aj nadváhe. Raňajky dokážu telo naštartovať a sú najdôležitejším jedlom celého dňa. Zvoliť môžete napríklad ovsenú kašu, celozrnné cereálie a potraviny, ktoré sú bohaté na zložené sacharidy, vlákninu, bielkoviny, vitamíny a minerály.
Pravidelný príjem tekutín: Pri prevencií proti priberaniu je dôležité nielen stravovanie, ale aj to, koľko, čoho a ako často vypijete. Ak sa chcete navýšeniu hmotnosti vyhnúť, obmedzte predovšetkým príjem sladených nápojov, limonád a niektorých džúsov. Zamerajte sa skôr na dostatočný príjem čistej vody, zeleninových štiav a bylinných čajov.
Pravidelný pohyb a šport: Každý by mal považovať pohyb za svojho kamaráta, pretože je veľkým pomocníkom pri boji s kilami navyše. Najmä v zimnom období je ťažké prinútiť sa k aktivite, no aj doma môžete spraviť veľa pri cvičení s vlastnou váhou. Najlepšia je kombinácia pravidelnej chôdzi so športom, napríklad behom a plávaním.
Dostatok spánku: Spánok je prirodzený relax pre náš organizmus a pokiaľ ho telo má málo, začne žiadať energiu vo forme cukru, čiže sladkostí. Práve vtedy dochádza k nechcenému priberaniu najčastejšie. Doprajte si spánok a dostatočnú regeneráciu, aby ste tomuto efektu predišli, spánok pomôže aj na energiu potrebnú pre cvičenie.
Eliminácia stresu: Stres je faktor, ktorý má vplyv na psychické aj fyzické zdravie. Pri nadmernom strese je možné aj chudnúť, ale oveľa častejšie je priberanie. Pokiaľ je stres dlhodobý, môže sa prejaviť poruchami metabolizmu a spomalením spaľovania kalórií. Preto sa mu vyhýbajte, lepšie si plánujte deň a neprepínajte sily v práci.
Motivácia a kontrola: To najlepšie, čo môžete spraviť pre prevenciu priberania a efektívnejšie chudnutie, je motivovať sa. Nechudnite a nestravujte sa zdravo kvôli okoliu, ale kvôli sebe a kvôli tomu, že budete žiť zdravie a cítiť sa lepšie. Zapisujte si progres, pravidelne kontrolujte váhu a zaznamenávajte si úspechy v zlepšení životosprávy.
Doplnky výživy: V súčasnej dobe je na trhu celý rad prírodných doplnkov, ktorých cieľom je redukcia hmotnosti u žien aj mužov. Doplnky pomáhajú spaľovať tuky, kontrolujú hladinu chuti do jedla a sú skvelým pomocníkom pri chudnutí a kontrole svojej váhy. Ak siahnete po kvalitnej značke, viete takto podporiť aj metabolizmus a trávenie.
Najčastejšie otázky o priberaní, obezite a nadváhe
Pokiaľ chcete, aby bolo vaše chudnutie úspešné, vyžaduje si to určitú zmenu životného štýlu. Mnoho mužov aj žien, sa však snaží schudnúť ľahšou, no neúspešnou cestou. Týmto smerujú aj svoje otázky, dotazy a témy v komentároch či v online diskusiách.
Na tie, ktoré sú najčastejšie, odpovedáme nasledovne:
Ako sa najlepšie motivovať do fyzickej aktivity a pohybu?
Najväčšiu šancu na úspech pri redukcií hmotnosti máte, keď budete pozerať na pomer medzi príjmom a výdajom energie. Kľúčom k tomu je pravidelný pohyb, či už športovanie alebo iná fyzická aktivita. Ideálne je začať so zmenami postupne, nedávať si príliš vysoké nároky, treba byť realista a robiť si záznamy o doteraz dosiahnutom progrese.
Ako a podľa čoho zistiť, že by som mal začať chudnúť?
Existuje veľa metód, ktorými je možné zistiť, či sa problém s nadváhou týka aj vás. Často ide o výpočet pomocou BMI alebo meraním obvodu pása. Ak sú vám však oba tieto spôsoby cudzie, BMI vám môže spočítať aj váš lekár. Pomocným signálom môže byť aj vaša fyzická kondícia, pocit energie počas dňa či vyšetrenie cholesterolu v krvi.
Kto je vystavený najväčšiemu riziku priberania?
V súčasnej dobe začínajú byť riziká priberania typické bez ohľadu na vek a preto je ťažké pomenovať skupinu, ktorá je najrizikovejšia. U starších ľudí je pochopiteľné, že nemajú dostatok pohybu, no problémom sú aj ľudia v aktívnom veku, no so sedavým zamestnaním. Rizikom je, ak máte zlé stravovacie návyky alebo obezitu v rodine.
Ako je najvhodnejšie začať cvičiť a s čím si pomôcť?
Na začiatok je dôležité vybrať si vhodnú športovú aktivitu podľa vašej váhy. Pokiaľ máte nadváhu, určite nezačínajte s behom, pretože môžete ohroziť svoje kĺby. Na úvod je bezpečnejšie začať s cvičením doma, napríklad HIIT tréningom, postupne k tomu potom pridávať čo najviac chôdze a plávanie a neskôr dlhodobý šport.
Je možné aj s pomocou diét upraviť či znížiť hmotnosť?
To, ako účinkujú diéty na organizmu, zväčša individuálne. Pravdou však je, že diéta nerieši príčinu nadváhy, ale sa snaží len krátkodobo znížiť prijaté kalórie. Pre telo majú diéty skôr detoxikačné účinky, než tie, ktoré si predstavujete pod chudnutím. Lepšou voľbou ako radikálna diéta je pestrá a vyvážená strava s obmedzením cukrov a tukov.
Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi
Ľudia pristupujú k procesu chudnutia skutočne rôzne. Niektorí sa rozhodnú vyskúšať nejakú diétu, iní zmenia stravovacie návyky a začnú cvičiť. Práve tá druhá cesta je omnoho úspešnejšia a ak ju chcete efektívne podporiť, skúste to pomocou doplnkov.
Ich účinky súvisia s tým, aké majú prírodné zloženie:
- mix účinných látok má schopnosť výrazne znižovať chuť do jedla a to predovšetkým takého, ktoré je tučné viac a zaťažuje činnosti metabolizmu
- kombinácia zložiek výrazne pomáha aj pri spaľovaní tukov a pri pravidelnom a dlhodobom užívaní udržuje normálnu telesnú hmotnosť
- doplnky podporujú aj všetky dôležité činnosti metabolizmu, redukujú vstrebávanie tukov, viaceré zároveň dosť výrazne podporujú trávenie
- plusom je aj to, že pomáhajú proti nahromadenému stresu a napätiu, zlepšujú celkovú kvalitu spánku a tak dodajú telu dostatočné zregenerovanie
Prírodné doplnky majú oproti syntetickým veľa výhod, jednou zo zásadných je dostupnosť aj bez receptu od lekára alebo jeho vyšetrenia. Môže byť doplnené minerálmi alebo vitamínmi, ktoré podporia bylinné extrakty, na ktorých sú založené. Kľúčom k úspechu je užívanie každý deň, pravidelne a predovšetkým dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov.
eSlim® špeciálne na chudnutie a proti nadmernému priberaniu
Spomedzi všetkých podporných prípravkov pre chudnutie vyčnieva na našom trhu doplnok eSlim®. Ponúka široké pôsobenie a nadpriemerne kvalitné zloženie.
Na trhu je už od roku 2018 a je určený pre všetky ženy aj mužov, ktorí sa rozhodli znížiť svoju váhu a zlepšiť svoj celkový zdravotný stav prirodzene a dlhodobo. Produkt je vo forme kapsúl na perorálne užitie a vyrába podľa receptúry z Veľkej Británie.
Na redukciu hmotnosti a chudnutie účinkuje takto:
- jedinečný zloženie látok podporuje činnosti metabolizmu
- má schopnosť spaľovať nezdravý tuk z prijatej potravy
- výrazne znižuje chuť do jedla a to hlavne na to sladké
- telu pomáha vytvárať energiu a zrýchľuje jeho činnosti
- zároveň obsahuje látky stimulujúce celú tráviacu sústavu
Svojim zložením je eSlim® výborný aj pre nechty, vlasy a pokožku a to vďaka tomu, že obsahuje aj dôležitý vitamín C. Nájdete tu tiež aminokyselinu L-karnitín, extrakt z Guarany, Zeleného čaju a Divokého pomaranča a rovnako tak aj chilli a kofeín. Bol laboratórne testovaný a má tiež certifikát Úradu verejného zdravotníctva SR.
Pokiaľ sa snažíte schudnúť pár kíl, skrášliť svoj vzhľad či zlepšiť zdravie, eSlim® bude skvelým pomocníkom. Netreba sa báť žiadnych vážnejších nežiaducich účinkov alebo kontraindikácií a kúpiť ho viete bez receptu online z eshopu značky.
Záverečné zhodnotenie + skúsenosti s prevenciou priberania
Hoci sú príčiny priberania v mnohých prípadoch individuálne, riešenie je do veľkej miery univerzálne a spočíva v obmedzení rizikových faktoroch, kvalitnejšom stravovaní a dostatočnom pohybe, najlepšie v kombinácii športu a bežnej činnosti.
Vo výnimočných prípadoch je možné priberať aj pri emočnom prejedaní sa, čo súvisí do veľkej miery so stresom. Takéto stravovanie môže viesť nielen k nadmernému nárastu telesnej hmotnosti, ale aj k zdravotným komplikáciám. Zároveň platí, že na to, aby ste schudli, nie je nutné začať okamžite hladovať alebo vymýšľať diéty.
Priberanie, vrátane toho nadmerného a rýchleho, je obvykle dôsledkom dlhodobých ťažkostí a faktorov, takže tak isto by ste mali postupovať aj k procesu chudnutia.
K veľmi dobrým metódam, ako podporiť redukciu hmotnosti zdravo a účinne, sú prírodné doplnky, napríklad aj značka eSlim®. Tá patrí k najkvalitnejším prípravkom na trhu a využíva kombináciu prírodných spaľovačov tukov, bylinných extraktov, vitamínov a ďalších overených látok 100 % prírodného pôvodu a s prirodzeným pôsobením.
Pri jeho dlhodobom a pravidelnom užívaní udržíte svoju váhu v norme a môžete si aj zlepšiť metabolizmus, spánok, zvýšiť energiu a podporiť zdravie pokožky či tráviaceho systému. V kombinácii so zlepšením životosprávy je úspech chudnutia istý!
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite