Chudnutie a alkohol
Pri chudnutí je veľmi dôležité dávať si pozor na to, čo a v akom množstve prijímate. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že si doprajete niečo, čo vám naruší váš dokonalý plán a ani o tom nebudete vedieť. Jednou z takých vecí je napríklad alkohol.
Otázky ohľadom škodlivosti či prospešnosti alkoholu riešime už odnepamäti. Niektorí odborníci tvrdia, že alkohol v malých dávkach neškodí, naopak, je telu prospešný. Iní tvrdia, že aj malé množstvo alkoholu je pre telo nebezpečné. O to ťažšie to je v prípade, ak sa snažíte schudnúť. Aj v otázkach chudnutia má alkohol svoje pre a proti. Najdôležitejšie je nepreháňať to s pitím a strážiť si kalórie.
Problémom nie je samotný alkohol
Platí, že zo samotného alkoholu sa nepriberá. Alkohol odvodňuje telo, podnecuje únavu a hlavne zvyšuje chuť do jedla. Z toho vyplýva, že ak si počas dňa dávate pozor na to, čo konzumujete a večer si doprajete pohár vína, nemusí ísť nutne o vážny prehrešok. To platí, ak pijete príležitostne a nezaťažujete tým nadbytočne metabolizmus. Pokiaľ však pijete pravidelne, je pravdepodobné, že tak rýchlo neschudnete, respektíve, že to, čo sa vám podarí v posilňovni spáliť, naberiete čoskoro naspäť.
Čo sa deje s alkoholom v tele
Alkohol, rovnako ako všetky ostatné potraviny, obsahuje pomerne veľa kalórií a rovnako tak vám dodá aj energiu, ktorú musíte nejakým spôsobom vydať. Takže, ak by ste si dopriali pohár piva po náročnej túre, malo by to byť v poriadku. Niečo iné už platí v prípade, ak konzumujete alkohol s mastným či slaným jedlom, čo je pomerne častým zvykom. Organizmus je tak zbytočne zamestnaný spracovaním, presnejšie detoxikovaním alkoholu a nedokáže kvalitne štiepiť bielkoviny, cukry a tuky, ktoré sa následne v takejto forme ukladajú. Malým pozitívom je, že sa popritom neukladajú tuky, keďže pečeň sa snaží odbúrať toxický odpad z alkoholu. Dá sa povedať, že z alkoholu sa nepriberá, no svoje negatívne účinky si ponecháva.
Ktorý alkohol obsahuje najviac kalórií?
- Svetlé pivo 10-stupňové 0,5l – 168 kcal
- Tmavé pivo 0,5l – 260 kcal
- Svetlé pivo 12-stupňové 0,5l – 260 kcal
- Biele víno 0,2l – 200 kcal
- Červené víno 0,2l – 131 kcal
- Tvrdý alkohol 40 % 0,05l – 109 kcal
- Vaječný koňak – 170 kcal
- Rum s kolou 0,4l – 361 kcal
Ak pravidelne cvičíte, dajte si pozor na toto
Alkohol má mimoriadne zlý dopad na rast svalov a ich následnú regeneráciu. Okrem toho môže spôsobiť dehydratáciu a navodiť zvýšenú únavu. V športoch, v ktorých sa uplatňuje vytrvalosť, sa navyše pridávajú negatívne účinky zvýšenej tvorby moču, ktorá zvýrazňuje dehydratáciu v dôsledku potenia. Zníženie objemu cirkulujúcej krvi zhoršuje podmienky pre zásobovanie svalov kyslíkom, potrebným pre tvorbu energie a udržania vysokej intenzity zaťaženia. Navyše pečeň, ktorá je zamestnaná odbúravaním alkoholu, nedokáže efektívne tvoriť glukózu a doplňovať jej množstvo v krvi. Poklesom glykémie trpí nielen zásobovanie mozgu, pre ktorý je glukóza jediným zdrojom energie, ale pri dlhšie trvajúcom zaťažení aj kostrové svaly. Nedostatočný prísun glukózy, ako kvalitnejšieho a na kyslík menej náročného paliva, sťažuje tvorbu energie a prejaví sa znížením intenzity zaťaženia a tým aj zhoršením športového výkonu.
Má alkohol aj pozitívny vplyv na chudnutie?
Posledné roky sa veľmi diskutuje o pozitívnych účinkoch alkoholu nielen na telo, ale aj na samotný proces chudnutia. Reč nie je o všetkom alkohole, ale iba o niektorých druhoch, ako je napríklad víno. Víno má i pre „nechudnúcich“ ľudí pozitívne účinky – najmä na cievy a srdce. Pri chudnutí pomáha spaľovať tuky, a to hlavne u žien. Ženy musia vynaložiť viac energie na jeho rozklad a táto energia je následne využitá na spracovanie tukov, ktoré sa nestihnú uložiť. Najlepším variantom je biele víno, a to v kombinácii s čistou vodou.
Ktorému alkoholu sa treba vyhnúť?
Medzi najväčšie kalorické a energetické bomby patrí sladený tvrdý alkohol, tmavé pivo a miešané drinky. Najhoršie sú miešané drinky, ktoré okrem alkoholu obsahujú aj veľké množstvo cukru, rôznych dochucovadiel či sladidiel. Naopak, vodka alebo gin patria k tým prijateľnejším variantom, samozrejme v kombinácii s čistou vodou, poprípade sódou.
Najčastejšie otázky ohľadom alkoholu
Je dobré zajesť alkohol mastným jedlom?
Rozhodne nie. I keď to je pomerne častou praxou, ak sa snažíte schudnúť, vyhnite sa mastným a tučným jedlám minimálne jeden celý deň, kedy plánujete konzumovať alkohol.
Treba sa pripraviť na večerný pohár už počas dňa?
Áno, je vhodné tomu prispôsobiť celodennú stravu a ak nechcete ohroziť svoju aktuálnu váhu, siahnite po nízkokalorických potravinách.
Ovplyvňuje alkohol rast svalov?
Niektoré štúdie potvrdili, že alkohol po tréningu potláča účinok rastového hormónu a testosterónu. Oba tieto hormóny sú dôležité pri budovaní svalovej hmoty u mužov.
Môže sa kombinovať alkohol s tabletkami na chudnutie?
Neodporúča sa to, pretože alkohol znižuje účinok účinných látok v organizme. Príležitostné pitie výraznejšie účinok tabliet neovplyvní, no vo väčšom množstve spomalí ich účinok. Odporúčame obmedziť prísun alkoholu a doplniť stravovanie a životný štýl o tabletky eSlim s vynikajúcim účinkom na zníženie chuti do jedla.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite