Pitný režim je pre chudnutie dôležitý rovnako, ako potraviny
Chudnutie nie je len o tom, aké potraviny a jedlá jete, ale aj o tom, aké nápoje pijete alebo naopak aké nepijete. Tekutiny sú pre telo rovnako dôležité, ako tuhá strava, nielen kvôli chudnutiu, ale celkovo pre fungovanie tráviacej aj obehovej sústavy.
Význam tekutín v tele a pri chudnutí
U priemerného dospelého človeka tvorí voda až dve tretiny jeho hmotnosti, pričom od narodenia až po smrť sa postupne jej objem v organizme zmenšuje. Najviac vody sa nachádza v srdci, krvi, mozgu a vo svaloch, pričom denne by mal bežný človek prijať okolo 2,5 litra tekutín. Tie sú dôležité pre fungovanie prakticky všetkých orgánových sústav.
Z hľadiska chudnutia je pitný režim dôležitý v týchto ohľadoch:
- pravidelné dopĺňanie tekutín podporuje metabolizmus, čiže látkovú premenu živín, je dôležité aj pre tráviacu sústavu a pre objemové zaplnenie žalúdka
- okrem toho je pitný režim dôležitý aj pre udržanie určitej formy disciplíny, čo môže pomôcť pri chudnutí a pri dodržiavaní disciplíny aj v oblasti potravín
- voda alebo iné tekutiny, ktoré prijme telo do žalúdka, ho pomáhajú viac zasýtiť a znižujú pocit hladu, nakoľko aspoň čiastočne zaplnia priestor žalúdka
- tekutiny sú dôležité aj pre vylučovaciu sústavu a pre vylučovanie toxických látok z tela, ktoré môžu zhoršovať metabolizmus alebo odbúravanie tukových zásob
Pitie tekutín má pozitívny vplyv na zrýchlenie metabolizmu až o 20 %, rovnako tak podporuje správnu činnosť mozgu a zlepšuje vstrebanie aj využitie viacerých minerálov a vitamínov v tele. Tekutiny sú dôležité tak pre fyzickú, ako aj pre psychologickú výkonnosť organizmu.
Zásady, ktoré pri pití dodržiavať
Aby bol pitný režim naozaj prospešný pre chudnutie a celkovo pre zdravý životný štýl, je potrebné dodržiavať pri pití tekutín niektoré dôležité zásady a pravidlá. Cieľom ich dodržiavania je maximalizovať efektivitu príjmu a využitia pre telo.
Takýchto pravidiel je viacero, tieto 4 sú však zo všetkých najdôležitejšie:
Pravidelnosť: Najdôležitejšou zásadou, ktorej sa treba v rámci pitného režimu držať, je pravidelnosť, ktorá prispieva aj k spomínanej výhode udržania disciplíny. Piť tekutiny by ste mali počas celého dňa a ideálne rovnomerne, nakoľko takýmto spôsobom môžete udržiavať metabolizmus v aktivite a budovať si aj návyky.
Menšie množstvo a častejšie: Okrem pravidelnosti príjmu tekutín je pre správny pitný režim dôležité dodržiavať aj optimálny pomer z hľadiska zasýtenia a efektívneho využitia tekutín pre metabolizmus. Lepšie je preto piť menšie množstvá, najviac 2 dcl vody na jeden krát. V prípade teplejších dní je lepšie piť tekutiny častejšie.
Studenšie tekutiny: Ak chcete podporiť spaľovanie kalórií o niečo viac, držte sa zásady, že počas dňa by ste mali piť v prevažnej miere studenšie nápoje s teplotou nižšou, ako je teplota vášho tela. Organizmus po prijatí takýchto nápojov musí spáliť o niečo viac kalórií, aby ich ohrial na teplotu tela.
Množstvo: Hoci presný objem vypitých tekutín je individuálny, pod 2 litre za deň by ste určite nemali ísť. Viac, od 2,5 do 3 litrov tekutín za deň, sa určite odporúča vypiť v čase teplejších dní alebo vtedy, ak vykonávate viac fyzickej aktivity. Extra objem tekutín treba piť počas a aj po skončení aktivít.
Čo piť a čomu sa naopak počas chudnutia vyhnúť
Ak chcete podporiť svojim pitným režimom chudnutie, je nevyhnutné si vybrať správne nápoje. Niektorým sa treba naopak vyhýbať, nakoľko môžu pôsobiť negatívne alebo zvyšovať hladinu cukru či cholesterolu v krvi.
Medzi tekutiny, ktoré sú z pohľadu chudnutia dôležité, patria:
Čistá a minerálna voda: Nenahraditeľné miesto v pitnom režime má čistá voda. Ak sa dá, dávajte prednosť tej z vodovodného kohútika, na väčšine nášho územia by nemal byť problém s jej kvalitou. Alternatívou k nej je balená voda. Minerálky tiež zaraďte do pitného režimu, ale v menšom množstve a vo väčšej pestrosti.
Čaj a káva: Hoci sa o káve a čaji tvrdí, že napomáhajú dehydratácii vody, nie je to tak úplne pravda, hlavne ak spolu s nimi budete piť aj iné nápoje. Kávu a čaje, hlavne ovocné, môžete pokojne piť, samozrejme aj tu platí, že v primeranom množstve. Nepite ich však skôr, ako 6 hodín pred spánkom, mohli by narušiť zaspávanie.
Sladené a mliečne nápoje: Medzi nápoje, ktoré sa pre chudnutie nehodia, sú tie, ktoré obsahujú mlieko alebo cukor či rôzne umelé sladidlá. Ide hlavne o rozličné malinovky, limonády, džúsy alebo nektáre, prípadne o rôzne mliečne nápoje. Kvôli vysokému obsahu kalórií by sa mali skôr považovať viac za jedlo, než za tekutinu.
Športové a rehydratačné nápoje: Vyslovene nevhodnými sú tiež rozličné značky športových alebo rehydratačných nápojov. V ich prípade ide totiž o nápoje bohaté na glukózu a teda okamžitú energiu, ktoré musí telo nejakým spôsobom spotrebovať alebo uložiť. Na chudnutie a pre zdravie nie sú preto tieto typy nápojov vhodné.
Polievky: Posledným dôležitým typom tekutín, ktoré rozhodne treba prijímať, sú polievky. Podľa toho, či ide o redšiu a viac vodovú, alebo o hustejšiu polievku s prísadami, možno polievky zaradiť tak do pitného režimu, ako aj do jedálničku. Prednosť dávajte tým, ktoré obsahujú viac vody, ale zároveň aj viac zeleniny.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite