Prečo aj tie najlepšie a najznámejšie diéty na chudnutie nie sú dlhodobé riešenie
V snahe zhodiť čo najviac kilogramov sa mnoho ľudí uchyľuje k rýchlym diétam, ktoré trvajú mesiac, 2 týždne, týždeň či dokonca ešte menej. Je jedno, ako veľmi známa alebo populárna daná diéta je, takýmto spôsobom svoju hmotnosť z dlhodobého hľadiska nevyriešite.
Ako funguje väčšina diét a čo spôsobia
Keď sa povie diéta, väčšina ľudí si predstaví drastické obmedzenie príjmu stravy. Na rozdiel od minulosti, kedy tomu tak naozaj bolo, pôsobí väčšina populárnych a moderných diétnych programov úplne inak, niektoré dokonca hovoria, že môžete jesť, koľko chcete.
Princípom fungovania týchto diét sú totiž dve vlastnosti:
- prvou vlastnosťou je, že takmer každá takáto diéta spraví z niektorej živiny „strašiaka“, či už ide o bielkoviny, cukry alebo tuky, najčastejšie sú obeťou posledné dve
- druhou vlastnosťou je, že diéty bývajú obvykle časovo priamo obmedzené, alebo sú časovo obmedzené čisto už len z dôvodu obmedzenia niektorých potravín
Väčšina diét funguje na princípe obmedzení konkrétnych skupín jedál, prípadne na zúžení jedálnička o konkrétnu surovinu. Na druhú stranu, iné zas dávajú do popredia niektoré potraviny a celý efekt chudnutia stavajú na ich zvýšenej konzumácii. Tie dômyselnejšie si pomáhajú časovými fázami a striedaním takýchto jedál.
Extrémom sú rýchle redukčné diéty obmedzené na niekoľko dní, ktorých cieľom je radikálne zníženie hmotnosti aj za cenu ohrozenia zdravia. Všetky tieto programy a diéty spôsobia jojo efekt, keďže po ich skončení sa hmotnosť vráti do pôvodnej hodnoty alebo ešte zvýši.
Najznámejšie diéty a ich princípy
Pokiaľ ide o diéty určené na chudnutie, je ich naozaj veľké množstvo. Niektoré sú určené pre chudnutie čisto z brucha, iné zas zamerané na vyšší príjem len jedného typu živiny či potraviny, prípadne naopak zas na vylúčenie nejakého jedla.
Toto sú tie najznámejšie aj s ich krátkou charakteristikou:
Bielkovinová diéta: Princípom je zvýšenie prísunu bielkovín na úkor ostatných živín a to s cieľom podporiť metabolizmus a znížiť pocit hladu. Môže vám však chýbať vláknina, zdrojov nie je tak pestrý výber a je tu riziko jojo efektu.
Delená strava: Ako už hovorí názov, za týmto spôsobom stravovania sa skrýva oddelenie potravín s vysokým obsahom sacharidov od tých s vysokým obsahom bielkovín. Nejde ani tak o redukčnú diétu, ako o opatrenia pri konzumácii rôznych potravín.
Dukanova diéta: Táto diéta je veľmi známa a je založená na fázach podľa výberu potravín, avšak bez obmedzenia ich množstva. Práve menšia pestrosť v jednotlivých fázach je ale problém, môžu vám totiž chýbať niektoré dôležité zložky.
Kapustová diéta: Ide o pomerne prísnu redukčnú diétu, kde sa kladie dôraz na konzumáciu kapusty, hlavne v podobe polievky. Problémom diéty je zníženie príjmu energie, nedostatok bielkovín a sacharidov a ako bonus vás čaká aj zvýšená plynatosť.
Paleo diéta: Tento spôsob stravovania je najnovším „výstrelkom“ módy. Diéta kladie dôraz na tuky a bielkoviny a naopak na obmedzenie sacharidov a hlavne poľnohospodárskych potravín. Jej problémom je, že vlastne ani nejde o diétu na chudnutie.
Zásady, ktoré vám na chudnutie pomôžu dlhodobo a komplexne
Ak chcete schudnúť, musíte zmeniť svoj jedálniček, ale aj celkovo životosprávu a životný štýl celkovo a dlhodobo. Väčšina diét, ktoré fungujú len na isté obdobie alebo istú časť jedál, je z tohto pohľadu dlhodobo neefektívna.
Aby ste naozaj optimalizovali hmotnosť, držte sa týchto zásad:
Dodržujte pitný režim: Čistá voda, prípadne voda s citrónom, melónom alebo brusnicami, vám zabezpečí dodržiavanie prísunu tekutín, ktoré sú nevyhnutné na udržiavanie metabolizmu. Rovnako tak obsahuje živiny, minerály a vitamíny.
Bielkoviny, zdravé tuky a vláknina: Snažte sa konzumovať potraviny obsahujúce práve tieto spomínané živiny. Tuky nie sú zlé, ak ide o zdravé tuky napríklad v orechoch a v správnom množstve. Bielkoviny a vláknina vás zasýtia a dodajú energiu.
Pravidelný pohyb: Nielen objem prijatých kalórií, ale aj ich výdaj ovplyvňujú hmotnosť a teda aj chudnutie. Dôležitý je prirodzený a pravidelný pohyb, hlavne chôdza. Tie môžete doplniť o plávanie, beh, bicyklovanie alebo návštevu fitness centra.
Alkohol a fajčenie: Akákoľvek zmena jedálnička bude zbytočná, ak sa nedokážete vzdať alkoholu alebo cigariet. Oba tieto faktory negatívne vplývajú nielen na vašu hmotnosť alebo látkovú premenu, ale celkovo poškodzujú vaše zdravie.
Zdravé sladkosti: Vyhýbajte sa zloženým cukrom a potravinám s vysokým glykemickým indexom. Na druhú stranu, sladké si dopriať môžete, ale v zdravej forme. Dobrými príkladmi sú hlavne med obsahujúci viacero vitamínov, stévia alebo kakao.
Jedzte 5 krát za deň: Pre metabolizmus je dôležitá pravidelnosť príjmu potravy, nielen jej zloženie. Jedzte preto 5 krát za deň, vždy v tom istom čase a menšie porcie. Takto bude vaše trávenie neustále pracovať a nehrozí ukladanie zásob.
Spánok a stres: Dôležitou zmenou pre celý váš organizmus je zníženie stresu, ktorý zvyšuje chuť na kalorické jedlá. Nevyhnutnosťou je aj dostatok spánku vplývajúci na hormóny regulujúce hlad, ktoré tiež ovplyvňujú chuť na jedlo.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite